Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

NRL chce zmian wzorów świadectw z egzaminów LEK i LDEK

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NRL chce zmian wzorów świadectw z egzaminów LEK i LDEK

NRL chce zmian wzorów świadectw z egzaminów LEK i LDEK

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelował o zmianę wzorów świadectw złożenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w taki sposób, aby wskazywały, w jakim języku składany był egzamin i czy osoba przystępująca do egzaminu uzyskała wynik pozytywny.

Jak podkreślono w komunikacie, obowiązujący obecnie wzór świadectwa potwierdza jedynie fakt przystąpienia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego i wskazuje osiągnięty wynik. Treść wydawanego przez Centrum Egzaminów Medycznych zaświadczenia nie określa, w jakim języku dana osoba zdawała LEK czy LDEK. Tymczasem informacja o tym, w jakim języku egzamin był składany ma –zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia z 23 stycznia 2017 r. w sprawie wykazu dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego – duże znaczenie, gdyż określa, czy dana osoba jest zwolniona z obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego w Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Zgodnie z obwieszczeniem, pozytywny wynik egzaminu LEK i LDEK składanego w języku polskim jest potwierdzeniem dostatecznej znajomości języka polskiego, która zwalnia od obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego organizowanego przez Naczelną Radę Lekarską. W rezultacie osoba, która na podstawie obwieszczenia chce skorzystać ze zwolnienia z egzaminu z języka polskiego, będzie musiała przedłożyć we właściwej okręgowej izbie lekarskiej nie tylko świadectwo złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu LEK lub LDEK, ale także będzie musiała uzyskać odrębne zaświadczenie wydawane przez Centrum Egzaminów Medycznych potwierdzające, że egzamin LEK lub LDEK był składany w języku polskim.

– W ocenie Naczelnej Izby Lekarskiej konieczność wydawania niektórym zdającym egzaminy dwóch zaświadczeń, które dopiero łącznie będą dawały prawo do zwolnienia z egzaminu z języka polskiego, jest niepotrzebnym utrudnieniem zarówno dla lekarzy, który ten egzamin zdali, jak i dla samego Centrum Egzaminów Medycznych – podkreślono. Maciej Hamankiewicz zaznaczył również, że uważa za celowe zamieszczenie w jednym zaświadczeniu obu tych informacji, które są istotne dla osób ubiegających się o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza lub prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty lekarza bez konieczności zdawania egzaminu z języka polskiego.

W zaświadczeniu informacja o wyniku

Do treści zaświadczenia – zdaniem prezesa NRL – powinna zostać również wprowadzona informacja, czy osoba egzaminowana uzyskała wynik pozytywny. Sama informacja o uzyskanej liczbie punktów czy procencie prawidłowych odpowiedzi wydaje się niewystarczająca. – Informacja, jaki procent poprawnych odpowiedzi daje pozytywny wynik egzaminu LEK i LDEK jest wprawdzie zawarta w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ale nie ma potrzeby, aby za każdym razem sięgać do przepisów ustawy, aby potwierdzić, czy dana osoba złożyła egzamin LEK i LDEK z wynikiem pozytywnym. Informacja ta powinna być zawarta w samym zaświadczeniu potwierdzającym wynik osoby egzaminowanej – zaznaczono.

Zamieszczenie informacji o tym, czy egzamin LEK lub LDEK był złożony z wynikiem pozytywnym wydaje się szczególnie istotne dla osób, które będą chciały się wylegitymować zdanym egzaminem LEK lub LDEK poza granicami Polski. Władze innych krajów unijnych mogą nie mieć łatwego dostępu do informacji, jaki procent pozytywnych odpowiedzi na egzaminie LEK i LDEK daje pozytywny wynik egzaminu.

Poruszone w komunikacie NRL kwestie zostały omówione również z dyrektorem Centrum Egzaminów Medycznych, który potwierdził, iż w chwili obecnej zaświadczenia wydawane przez CEM nie zawierają informacji ani o języku, w jakim zdawano egzamin, ani o pozytywnym bądź negatywnym wyniku egzaminu. – Wprowadzenie postulowanych zmian powinno znacznie ułatwić młodym lekarzom i lekarzom dentystom ubieganie się o przyznanie prawa wykonywania zawodu w Polsce bądź o uznanie w innych państwach kwalifikacji zawodowych uzyskanych w Polsce – podsumowano.

Jaka jest zdawalność egzaminu LDEK przy pierwszym, drugim i trzecim podejściu? Według jakiego klucza układane są pytania do testów? Odpowiedzi na te pytania w naszym minireportażu.

AF

Fot. stevepb, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zapisy na LDEK - Dentonet.pl
Zapisy na LDEK - czy wrócą stare terminy? Lekarz

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zaapelowało do ministra zdrowia o podjęcie pilnych prac legislacyjnych, mających na celu zmianę ostatecznego terminu zgłoszenia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzamin...

opłaty za LDEK - Dentonet.pl
Koniec z darmowymi podejściami do egzaminów LEK, LDEK i PES Lekarz

Na mocy nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, każde kolejne powtarzanie egzaminu LEK i LDEK będzie kosztowało 100 zł, zaś egzaminu specjalizacyjnego PES – 700 zł. Do tej pory egzaminy były bezpłatne.Absolwenci medycyny przestal...

publikacja pytań LDEK - Dentonet.pl
Co z publikacją pytań z ubiegłorocznych egzaminów LEK, LDEK i PES? Lekarz

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w specjalnym piśmie kierowanym do ministra zdrowia wyraził gotowość opublikowania na stronie internetowej NRL pytań z egzaminów LEK, LDEK i PES wraz z komentarzami.Środowisko lekarskie od dłuższego...

ROZWIŃ WIĘCEJ
LDEK - Dentonet.pl
Resort zdrowia: terminy zapisów na LDEK znane od dwóch lat Lekarz

Ministerstwo zdrowia odniosło się do informacji medialnych o skróceniu zapisów na egzaminy LEK i LDEK. Zdaniem resortu, wiadomość ta była znana opinii publicznej już od dwóch lat.Przypomnijmy – z powodu wprowadzenia ustawy o teleinformatycznym System...

Lekarsko Dentystyczny Egzamin Końcowy - Dentonet.pl
Mniej czasu na zapis na Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy Lekarz

Ministerstwo zdrowia zmieniło termin zgłaszania się na tegoroczny jesienny egzamin LDEK – zamiast 15 lipca, termin zgłoszeń mija 30 czerwca. Jak informuje „Rzeczpospolita”, z tego powodu część absolwentów może mieć problem z podejściem do egzaminu.Zg...

zapisy na LDEK - Dentonet.pl
Od 1 maja br. zapisy na egzamin LDEK możliwe tylko przez Internet Lekarz

1 maja br. w życie wejdą przepisy wprowadzające teleinformatyczny System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). W związku z tym zapisy na LDEK będą możliwe jedynie drogą elektroniczną.1 maja 2017 r. wchodzą w życie przepisy wprowadza...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Zofia_Nowak
To, że na świadectwach nie ma obecnie informacji o wyniku, jest absurdem - nikt przecież nie będzie szukał w ustawie, czy zdobyty przez delikwenta procent sprawił, że zdał czy nie zdał.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Adam74
Popieram wszystko, co doprowadzi do zmniejszenia papierologii i biurokracji :)
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres