Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Zmiany w kodeksie pracy także dla stomatologów

4 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zmiany w kodeksie pracy także dla stomatologów

Zmiany w kodeksie pracy także dla stomatologów

22 lutego 2016 r. w życie weszły zmiany w kodeksie pracy, dotyczące także lekarzy stomatologów zatrudniających w swoich klinikach personel administracyjny i pomocniczy. Pracodawcy mogą odtąd zawierać z pracownikami tylko trzy umowy na czas określony na łączny okres 33 miesięcy.

Dotychczas kodeks pracy przewidywał ograniczenie ilości umów o pracę na czas określony zawieranych przez pracodawcę z jednym pracownikiem do maksymalnie dwóch, ale nie istniały żadne regulacje dotyczące okresu ich trwania. Pracodawca mógł więc zatrudnić pracownika na umowę na czas określony trwający np. 10 lat, a jeśli pomiędzy umowami na czas określony pojawiała się ponadmiesięczna przerwa, kolejna umowa była liczona jako pierwsza.

Od 22 lutego 2016 r. takie działania nie są już możliwe. Pracodawca może bowiem zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy na czas określony, przy czym łączny okres ich obowiązywania nie ma prawa przekroczyć 33 miesięcy. Znaczenia nie mają także przerwy pomiędzy poszczególnymi umowami. Co ważne, nowe regulacje nie dotyczą pracowników zatrudnionych na zastępstwo, pracowników dorywczych i sezonowych, a także pracy w placówkach zagranicznych lub na czas kadencji.

Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje także zmiany w okresach wypowiedzenia umów na czas określony. Od 22 lutego br. jest on zależny od długości umowy, a nie jej rodzaju. W przypadku umów zawartych na mniej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, w przypadku umów zawartych na więcej niż 6 miesięcy – miesiąc, zaś przy zatrudnieniu przez minimum 3 lata – 3 miesiące.

Zmiany w umowach na czas określony obowiązują wszystkich pracodawców zatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę, w tym lekarzy stomatologów, którzy w swoich gabinetach lub klinikach korzystają z usług personelu administracyjnego lub pomocniczego.

AF

Fot. DarkoStojanovic, pixabay.com


Dodaj komentarz (4 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Michał Maliński Bartosz Szczeciński
test 2
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Michał Maliński Bartosz Szczeciński
test 3
Oceń komentarz:     0: : 0
Mateusz Jędraszczyk Mateusz Jędraszczyk
test
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Mateusz Jędraszczyk Mateusz Jędraszczyk
test 2
Oceń komentarz:     0: : 0
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres