Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

USA: dentyści nadal wśród najlepiej zarabiających

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
USA: dentyści nadal wśród najlepiej zarabiających

USA: dentyści nadal wśród najlepiej zarabiających

Jak wynika z raportu przygotowanego przez internetowy serwis rekrutacyjny CareerCast, na liście 10 najlepiej opłacanych profesji w 2015 znalazło się aż 6 specjalizacji związanych ze służbą zdrowia.

Na szczycie zestawienia uplasował się zawód chirurga, w którym mediana rocznego wynagrodzenia wynosi 352 220 USD. W zależności od specjalizacji, chirurg w Stanach Zjednoczonych może liczyć na zarobki na poziomie zbliżonym do pół miliona dolarów rocznie: przykładem są tu chirurdzy ortopedzi ze średnim rocznym wynagrodzeniem przekraczającym 464 tys. USD i kardiochirurdzy ze średnim rocznym wynagrodzeniem powyżej 461 tys. USD.

Drugie miejsce w rankingu zajęli psychiatrzy z medianą rocznych zarobków wynoszącą 181 880 USD. Natomiast trzecia lokata przypadła lekarzom rodzinnym, w przypadku których mediana rocznego wynagrodzenia zbliżyła się do 180 180 USD.

Na początku obecnej dekady Amerykańskie Biuro Statystyk Pracy prognozowało, że w latach 2012-2022 liczba nowych miejsc pracy dla przedstawicieli wszystkich tych trzech profesji wzrośnie o 18 proc.

W pierwszej dziesiątce rankingu opracowanego przez CareerCast znalazły się jeszcze trzy zawody związane z ochroną zdrowia:
– dentysta (5. miejsce, mediana rocznych zarobków w wysokości 146 340 USD),
– ortodonta (7 miejsce – 129 110 USD)
– farmaceuta (10. miejsce, 121 000 USD).

Jednocześnie CareerCast w swoim raporcie podkreśla, że na tak wysokie zarobki mogą liczyć jedynie lekarze z przynajmniej kilkuletnim stażem. Młodzi medycy – zanim przebiją się do czołówki najlepiej zarabiających – w większości żyją więcej niż skromnie. Początkujący chirurg albo dentysta często ma do spłacenia astronomiczny kredyt, zaciągnięty na poczet ukończenia studiów, który musi pogodzić z niska pensją rezydenta. Przeciętna wysokość kredytu studenckiego waha się od 250 000 do 500 000 USD. W efekcie świeżo upieczony absolwent medycznej uczelni przez kilka lat żyje na garnuszku rodziców lub jest utrzymywany przez współmałżonka.

B.Sz.


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres