Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Szukasz pracy? Dobre CV pomoże ją znaleźć – podpowiadamy, jak je napisać

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szukasz pracy? Dobre CV pomoże ją znaleźć – podpowiadamy, jak je napisać

Szukasz pracy? Dobre CV pomoże ją znaleźć – podpowiadamy, jak je napisać

Dobrze napisane, interesujące CV to najlepsza wizytówka każdego kandydata na pracownika. Także asystentki i higienistki stomatologiczne poszukujące pracy powinny znać zasady, jakimi należy kierować się pisząc swój życiorys – w ostatecznym rozrachunku jest to bowiem dokument przesądzający o tym, czy potencjalny pracodawca zdecyduje się zaprosić kandydatkę na rozmowę kwalifikacyjną.

1. Długość CV

Wiele osób poszukujących pracy myśli, że wysyłając do danej firmy długie, kilkustronicowe CV zwiększa swoje szanse na zatrudnienie. W praktyce najczęściej bywa jednak inaczej – pracodawca zazwyczaj nie czyta kilkustronicowego życiorysu, bo nie ma na to czasu, zwłaszcza jeśli to dentysta prowadzący jednoosobową działalność i poszukujący asystentki. CV najlepiej jest zmieścić na jednej, maksymalnie dwóch stronach A4.

2. Szata graficzna

Informacje podawane w CV powinny być zapisane czarną czcionką na białym tle, standardowe powinny być również ustawienia strony (prosta czcionka, zachowanie interlinii, wyrównanie tekstu). Jeśli chodzi o elementy graficzne, warto zachować umiar, gdyż mogą one odwracać uwagi od treści, a to ona jest przecież najważniejsza. Do CV warto włączyć zdjęcie – nie jest to konieczność, ale mile widziany dodatek. Oczywiście należy pamiętać, aby była to fotografia stosowna do okoliczności (pochodząca np. z dyplomu ukończenia szkoły, a nie radosna fotka z wakacji).

3. Podział zawartości

Idealny życiorys powinien być podzielony na bloki tematyczne – duża, niepofragmentowana partia tekstu po prostu źle się czyta. Standardem jest wyróżnienie w CV następujących części: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia i kursy, umiejętności oraz dodatkowe informacje/zainteresowania. Nie wolno zapominać o dodaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz własnoręcznym podpisie.

4. Treść

Najważniejszą częścią CV jest jego treść. Powinna być napisana poprawnym i zrozumiałym językiem, ale jednocześnie w sposób zachęcający pracodawcę do kontaktu. Co trzeba zawrzeć w poszczególnych blokach życiorysu?

• Dane osobowe – imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia oraz zamieszkania, numer telefonu, adres mailowy (tu trzeba pamiętać, aby brzmiał jak najbardziej profesjonalnie, czyli imię.nazwisko@, a nie np. słodki_motylek@).
• Wykształcenie – zaczyna się je wpisywać od najbardziej aktualnych wydarzeń, czyli stopniowo ukończonych studiów, szkoły policealnej, przez liceum, technikum lub szkołę zawodową. Informacji o ukończeniu gimnazjum czy szkoły podstawowej zazwyczaj się nie podaje.
• Doświadczenie zawodowe – wpisuje się je na takiej samej zasadzie, jak wykształcenie: od ostatniego miejsca pracy aż po te najbardziej odległe. Obok nazwy firmy należy dodać informacje o zajmowanym tam stanowisku oraz – ewentualnie – zakresie obowiązków.
• Szkolenia i kursy – tu warto skupić się na tych kursach, które mają związek z posadą, o którą się staramy. W przypadku asystentek stomatologicznych może to być kurs związany z asystowaniem w ortodoncji, ale już niekoniecznie ukończony dla przyjemności kurs nurkowania.
• Umiejętności – również warto podkreślić te, które przydają się podczas pracy w gabinecie stomatologicznym, np. obsługa komputera czy znajomość języka angielskiego. Uwaga! Niektóre z nich mogą zostać zweryfikowane już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy rekruter zada kilka pytań po angielsku. Dlatego w CV absolutnie nie wolno koloryzować.
• Dodatkowe informacje/zainteresowania – ta część służy przedstawieniu siebie jako konkretnego człowieka, więc można podać informacje o tym, co nas pasjonuje. Oczywiście tu też należy zachować umiar: wpisanie jako hobby profilaktyki wad zgryzu nie brzmi wiarygodnie…

Dobrze napisane CV znacznie zwiększa szanse na zdobycie posady. To jednak nie koniec rekrutacji – kolejnym jej etapem jest bowiem rozmowa kwalifikacyjna. Tu można znaleźć kilka wskazówek, jak się dobrze podczas niej zaprezentować.

Zawód – higienistka stomatologiczna. Jakie są zadania higienistki, jak wygląda kształcenie w tym zawodzie? Liczne oferty szkół policealnych to nie wszystko. Kierunek „Higiena stomatologiczna” otwierają kolejne uczelnie medyczne w kraju.

AF
Fot. Unsplash, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zapisy na LDEK - Dentonet.pl
Zapisy na LDEK - czy wrócą stare terminy? Lekarz

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zaapelowało do ministra zdrowia o podjęcie pilnych prac legislacyjnych, mających na celu zmianę ostatecznego terminu zgłoszenia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzamin...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
NIL o gwarantowanych świadczeniach stomatologicznych Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zaprezentowała swoje uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.W specjalnym komunikacie NRL pozytywnie oceniła zaproponowane przez ministerstwo zdrowia rozszerzenie...

recepty - Dentonet.pl
NFZ przypomina o terminie pobierania numerów recept Lekarz

Tylko do 30 czerwca br. można skorzystać z ułatwionej procedury pozwalającej na potwierdzenie posiadania uprawnień do pobierania unikalnych numerów recept. Po tym czasie uprawnienia zostaną odebrane, a dostęp do portalu NFZ-u – zablokowany.Zgodnie z ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw HPV - Dentonet.pl
Szeroka dyskusja o szczepieniach a stomatologia Lekarz

Wczoraj w Warszawie odbył się protest przeciwko przymusowi szczepień dzieci. Organizatorem protestu było STOP NOP. Zdania wśród rodziców są podzielone. My tego sporu nie rozstrzygamy, ale przy okazji szerokiej dyskusji w mediach o szczepieniach zachę...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres