Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza


Sedacja wziewna

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Sedacja wziewna

Sedacja wziewna

Sedacja wziewna to sposób na niepokój, strach i obawy pacjenta przed zabiegiem stomatologicznym. 

Sedacja wziewna jest to sposób na wyciszenie, uspokojenie, zapewnienie pacjentowi maksymalnego komfortu podczas leczenia stomatologicznego. W stan relaksu wprowadza go mieszanina tlenu medycznego i podtlenku medycznego. Jest to zabieg w pełni bezpieczny, który zapewnia całkowitą kontrolę nad pacjentem – jest on w pełni świadomy, ma zachowane wszelkiego rodzaju odruchy: odruch kaszlowy, wykrztuśny. Zabieg redukuje do minimum stres, ból i wszelkiego rodzaju niepokoje. Co czuje pacjent? Musielibyśmy w tym miejscu podzielić pacjentów na dwie grupy – dzieci i dorosłych. Dzieci będą odczuwały podczas zabiegu coś w rodzaju lewitacji, pływania w wodzie, czy biegania po łące lub unoszenia się w powietrzu. To są typowe odczucia u dzieci podczas zabiegu sedacyjnego. Jeżeli mówimy o dorosłych, to najprościej jest to wytłumaczyć w ten sposób, że pacjenta wprowadzamy w stan podobny w odczuwaniu jak lekkie upojenie alkoholowe. Czuje się on jak po kilku lampkach wina. Nagle mu wszystko obojętnieje, czuje się bardzo komfortowo. Jak długo to trwa? Czy przekłada się to na zachowanie pacjenta już po zabiegu? Czy np. może prowadzić samochód? Nie ma jasnych wytycznych, ile czasu pacjent jest pod wpływem działania sedacji (sam zabieg stomatologiczny może różnie trwać). Jak pacjenta wyprowadzić po nim? Jeśli był prawidłowo wprowadzony w zabieg sedacji, reaguje prawidłowo, to po ok. 30-40 min. może prowadzić samochód.

Do sedacji wziewnej mamy maski nosowe – możemy ją przeprowadzić tylko i wyłącznie poprzez oddychanie nosowe (wdychanie podtlenku i tlenu medycznego). Pacjent jest sedowany nosem, abyśmy mogli pracować na otwartych ustach. Urządzenie ma dwa pokrętła – ilościowe (regulujemy, ile gazów pacjent wdycha) oraz regulujące stężenie podtlenku azotu. Tlen regulowany jest automatycznie, a urządzenie ma zabezpieczenia. Pierwsze zabezpieczenie – polega na tym, że urządzenie nie podaje mniej niż 30% tlenu (aby pacjent nie był niedotleniony), drugie zabezpieczenie jest takie, że gdyby zabrakło tlenu, to urządzenie automatycznie się wyłączy. Mamy trzy podstawowe rozmiary, jeśli chodzi o maski do sedacji wziewnej: małą, średnią i dużą. Jesteśmy w stanie dopasować ją do każdego pacjenta.

Czy sedacja wziewna to jest rodzaj znieczulenia? Do niedawna była traktowana jak znieczulenie (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2000r.). W 2012 r. Rozporządzenie Ministra Zdrowia wyłączyło sedację ze znieczuleń. Dlatego nie wymaga pokoju do wybudzeń, anestezjologa i mechanicznej wentylacji. Aby eksploatować takie urządzenie u siebie w gabinecie, wystarczy, że będziemy mieć sprawną wentylację w gabinecie i możliwość odessania gazów wylotowych u pacjenta. Praktycznie wszystkie gabinety spełniają te warunki. Podstawowy model takiego sprzętu kosztuje ok. 13 tys. zł.

O tym, jak działa zabieg sedacji wziewnej, rozmawiamy z Robertem Żelaśkiewiczem z firmy Alldent:


 Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres