Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

NRL nie ustępuje w sprawie kryteriów wyboru ofert na leczenie stomatologiczne

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NRL nie ustępuje w sprawie kryteriów wyboru ofert na leczenie stomatologiczne

NRL nie ustępuje w sprawie kryteriów wyboru ofert na leczenie stomatologiczne

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do ministra zdrowia, aby nie podpisywał rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w zakresie leczenia stomatologicznego.

Od kilku tygodni trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie zawierania umów na leczenie stomatologiczne oraz załącznikiem, określającym kryteria wyboru ofert. Naczelna Rada Lekarska – po przeanalizowaniu obu projektów – poinformowała, że zawarte w nich rozwiązania są niesatysfakcjonujące i zaapelowała do ministra zdrowia, aby ich nie podpisywał.

Zdaniem NRL, proponowane w projekcie kryteria wyboru ofert nadmiernie preferują dużych przedsiębiorców, naruszając tym samym zasady równego traktowania podmiotów, a także budzą szereg wątpliwości interpretacyjnych. – Prezydium NRL zgłaszało w przeszłości liczne uwagi do przedmiotowego załącznika oraz wielokrotnie wnioskowało o szeroką dyskusję i wspólne prace nad zmianami w tym załączniku, celem praktycznego wypracowania rozwiązań optymalnych zarówno dla dużych, jak i mniejszych podmiotów udzielających świadczeń stomatologicznych. Nieuwzględnienie postulatów środowiska lekarzy dentystów i podpisanie rozporządzenia w kształcie zaproponowanym przez ministerstwo zdrowia byłoby niekorzystne dla pacjentów i dla lekarzy dentystów. Trudności z wejściem do systemu mniejszych i nowych podmiotów mogą doprowadzić w konsekwencji do ograniczenia dostępności świadczeń stomatologicznych i wyboru lekarza dentysty – poinformowano.

Rozporządzenie narusza zasadę równego traktowania?

Samorząd podkreślił, że przeprowadzanie konkursów w oparciu o proponowane w projekcie przepisy może skutkować naruszeniem przepisów, w myśl którego Narodowy Fundusz Zdrowia jest obowiązany zapewnić równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i prowadzić postępowanie w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji. Projektowane przepisy są także niezgodne z art.140 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty.

Prezydium NRL zaapelowało więc do ministra zdrowia o to, aby nie podpisywał projektów, a dodatkowo, aby do czasu uwzględnienia uwag samorządu nie rozpisywać konkursów na świadczenia z zakresu leczenia stomatologicznego.

Tylko dobre działania profilaktyczne mogą zmienić stan zdrowia jamy ustnej Polaków – to wnioski ze spotkania parlamentarnego zespołu ds. podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki. Eksperci przekonywali polityków, że główną przyczyną tak powszechnej próchnicy u polskich dzieci są braki w higienie i nieodpowiednia dieta.

AF

Fot. rhein28, pixabay.com


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres