Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Placówki medyczne nie zdążą z EDM

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Placówki medyczne nie zdążą z EDM

Placówki medyczne nie zdążą z EDM

Zgodnie z raportem "Wyzwania IT ochrony zdrowia 2015-2017", przygotowanym przez firmę BMM, około 21% placówek medycznych nie zdąży dostosować się do wdrożenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, które ma nastąpić 1 sierpnia 2017 r.

Jak wynika z ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, od 1 sierpnia 2017 r. wszystkie placówki medyczne będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji pacjentów w formie elektronicznej. Wymaga to od nich zarówno sporych nakładów finansowych, jak i zmian w funkcjonowaniu.

Raport na temat stopnia zaawansowania we wdrażaniu zmian w placówkach medycznych przygotowała informatyczna firma BMM. Wynika z niego, że nawet co piąta przychodnia może nie zdążyć przed granicznym terminem 1 sierpnia 2017 r. W badaniu wzięło udział 115 jednostek ochrony zdrowia. 31% z nich uznało, że są już w pełni gotowe na wprowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, zaś 11% – że nie rozpoczęło jeszcze żadnych przygotowań do tego procesu. 54% placówek określiło, że uruchomienie EDM nastąpi w nich między 1 stycznia a 1 sierpnia 2017 r. Aż 21% przyznało, że nie zdąży spełnić wymagań nałożonych przez ustawę przed 1 sierpnia 2017 r.

Przypomnijmy, że pierwotnie przepisy dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej miały wejść w życie 1 sierpnia 2014 r. Po licznych protestach ze strony środowiska medycznego parlament przyjął jednak poprawkę do ustawy, zgodnie z którą termin ten przesunięto o trzy lata. Tymczasem, jak wynika z badania, wiele placówek nawet nie rozpoczęło wdrażania odpowiednich rozwiązań. – Stan informatyzacji jednostek ochrony zdrowia, przygotowujących się do uruchomienia EDM, jest bardzo zróżnicowany i w dużym stopniu zależy od możliwości finansowych oraz organizacyjnych podmiotów – powiedział Piotr Pietrzak, dyrektor Pionu Ochrony Zdrowia w BMM. – W ostatnich latach sektor ochrony zdrowia w Polsce posiadał duży dostęp do środków unijnych, co wykorzystało wiele placówek medycznych, nadrabiając znaczące zaległości w informatyzacji. Kto nie zdążył, wciąż może tego dokonać w ramach perspektywy unijnej na lata 2014-2020, w której na cyfryzację w Polsce przeznaczonych zostanie 25-30 mld zł. Spora część tej kwoty trafi do jednostek ochrony zdrowia na sfinansowanie projektów związanych z e-zdrowiem – dodał.

AF

Fot. Unsplash, pixabay.com


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres