Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Pękające kąciki ust – skonsultuj to z lekarzem!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pękające kąciki ust – skonsultuj to z lekarzem!

Pękające kąciki ust – skonsultuj to z lekarzem!

Pękające kąciki ust – zwane też zajadami – mogą sygnalizować różne problemy zdrowotne. Niepokój powinny wzbudzić zwłaszcza zajady nawracające, a także zmiany, które mimo prób leczenia utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie.

Zajady to nadżerki w kącikach ust, charakteryzujące się pęknięciami skóry i czerwieni wargowej. Początkowo wokół chorego miejsca pojawia się niewielkie zaczerwienienie oraz uczucie nieprzyjemnego pieczenia. Z czasem pęknięcia stają się głębsze i bardziej bolesne, szczególnie podczas ziewania, mówienia czy nadgryzania dużych kęsów pokarmu. Po kilku dniach sączące się ranki pokrywają się strupkami, a zmiany zaczynają być coraz bardziej widoczne. Nawracające, długotrwałe zajady mogą nawet pozostawiać blizny.

Pękające kąciki ust – przyczyny

Przyczyn pojawiania się zajadów jest wiele. Do powstania nadżerek mogą się przyczynić zupełnie banalne czynniki, takie jak niedostateczna higiena jamy ustnej czy warunki atmosferyczne powodujące przesuszenie skóry. Z reguły jednak pękające kąciki ust powodują czynniki pochodzenia miejscowego lub ogólnego.

Pękające kąciki ust towarzyszą takim chorobom ogólnych, jak anemia, alergia (np. na nikiel), zakażenie HIV, cukrzyca lub zespół złego wchłaniania. Za zmiany zapalne w kącikach ust może również odpowiadać niedobór witamin z grupy B, żelaza oraz cynku. W niektórych przypadkach zajady mogą być również objawem nowotworu jamy ustnej.

Co jeszcze może spowodować pojawienie się zajadów? Do zapalenia kącików warg może dojść po długotrwałej kuracji antybiotykami, w efekcie której rozwinęła się drożdżyca jamy ustnej. Wówczas – obok bolesnych pęknięć i owrzodzeń – możemy zaobserwować biały nalot na języku i wewnętrznej stronie policzków. Chorzy cierpiący na drożdżycę skarżą się także na pieczenie i swędzenie w jamie ustnej, zaburzenia smaku i ból przy spożywaniu kwaśnych lub ostrych pokarmów. Inną przyczyną miejscowej infekcji może być zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem.

Zajady jako problem stomatologiczny

Niekiedy powstawanie zajadów jest ściśle związane z problemami stomatologicznymi. Zajady mogą być wynikiem próchnicy, niewyrżniętych zębów, bezzębia, a także krzywego zgryzu. Do powstania nadżerek często przyczynia się także nieprawidłowo obniżona powierzchnia zwarcia w protezach stomatologicznych. W takich przypadkach ślina gromadzi się w zakamarkach ust, stwarzając w ten sposób dobre warunki do rozwoju bakterii.

Jak można leczyć pękające kąciki ust?

Wiele osób leczy pękające kąciki ust domowymi sposobami, wcierając w nie miód, oliwę z oliwek, sok z liści aloesu, pastę z drożdży i mleka lub dostępne bez recepty maści przyspieszające regenerację naskórka. Nie zawsze jednak smarowanie, płukanie czy pędzlowanie okazuje się metodą skuteczną. Jeżeli domowa kuracja nie daje żadnych rezultatów, a bolesne zmiany utrzymują się przez dłuższy czas, owrzodzenie należy pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu albo lekarzowi dentyście, najlepiej periodontologowi. Na podstawie rozmowy i dodatkowych badań, np. badania krwi czy wymazu z ranek, specjalista postawi diagnozę i w zależności od niej zaproponuje odpowiednie leczenie.

Rośnie liczba osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Przyczyną problemów jest przede wszystkim nadmiar kwaśnych i gazowanych produktów w diecie. Przełomem w profilaktyce może się okazać arginina. Według ostatnich badań aż 60% pacjentów odczuło istotną poprawę po użyciu preparatu zawierającego m.in. argininę.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

krwawiące dziąsła
Krwawiące dziąsła? Nie lekceważ tego! Pacjent

Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów? To groźny objaw, którego nie wolno lekceważyć – zdrowe dziąsła nigdy bowiem nie krwawią! Powodem takich sytuacji mogą być choroby przyzębia z paradontozą...

przebarwienia na zębach - Dentonet.pl
Przebarwienia na zębach – możliwe przyczyny Pacjent

Istnieje wiele czynników prowadzących do przebarwień zębów.  Przebarwienia zewnątrzpochodne – najczęstsze determinanty - spożywanie produktów barwiących, żu......

PTSS - Dentonet.pl
Rozpoczyna się ogólnopolska akcja profilaktyczna studentów z PTSS Lekarz

Obchodzony 20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest wydarzeniem obejmującym swoim zasięgiem cały świat, wszystkie grupy wiekowe, ekonomiczne i socjalne. Nadrzędnym celem całego przedsięwzięcia jest uświadomienie jak największej ilości osób, j...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ksylitol - Dentonet.pl
Czym jest ksylitol i jak wpływa na zęby? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Ksylitol to substancja, która w ostatnich latach robi furorę wśród miłośników zdrowego stylu życia. Coraz częściej stosowany zamiast białego cukru, jest polecany przede wszystkim diabetykom oraz osobom dbającym o linię. Jednak co ciekawe, ksylitol ma...

nalot na języku - Dentonet.pl
Nalot na języku może być objawem poważnych schorzeń Pacjent

Biały, żółty lub brązowy nalot na języku jest dla wielu osób powodem niepokoju, może bowiem świadczyć o groźnych chorobach ogólnoustrojowych. Niekiedy jednak tzw. obłożony język jest skutkiem palenia papierosów lub picia dużych ilości herbaty czy kaw...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres