Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Ostrów Wielkopolski zadba o uśmiech przedszkolaków

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ostrów Wielkopolski zadba o uśmiech przedszkolaków

Ostrów Wielkopolski zadba o uśmiech przedszkolaków

Już po raz drugi Ostrów Wielkopolski przebada pięciolatków i przeszkoli rodziców w ramach profilaktycznego programu zdrowotnego „Żeby piękny uśmiech mieć trzeba tylko chcieć”. Ubiegłoroczny program sprawdził się – zgłosiło się do niego aż 443 przedszkolaków, władze miasta zdecydowały zatem go powtórzyć. Program rozpocznie się 8 maja i potrwa do początku grudnia. Podobnie jak rok temu, realizatorem programu będzie Specjalistyczny Zakład Opieki Medycznej „Familia Medica”. Program kosztować będzie miasto blisko 60 tys. zł.

4 maja umowę na realizację programu profilaktycznego podpisały prezydent Beata Klimek oraz lekarz stomatolog Barbara Rokicka-Łapuć, reprezentująca Specjalistyczny Zakład Opieki Medycznej „Familia Medica”. – Walka z próchnicą to jeden z naszych najważniejszych programów profilaktycznych. Jest to schorzenie, które występuję u ogromnej liczby osób. Szacuje się, że 90% populacji objęte jest tą chorobą. Staramy się robić wszystko, aby z próchnicą walczyć już od najmłodszych lat. To kolejny krok, by zwalczyć tę niebezpieczną chorobę. Chcemy, by w naszych szkołach były gabinety stomatologiczne, a opieka stomatologiczna wróciła do ostrowskich szkół. Jeszcze w tym roku zostaną uruchomione dwa gabinety stomatologiczne: w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Partyzanckiej i w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Grabowskiej. Pomieszczenia, w których będą się mieścić gabinety wyposażamy obecnie w odpowiedni, wysokospecjalistyczny sprzęt. Czekamy jeszcze na kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi prezydent Beata Klimek.

Po raz drugi władze miasta postanowiły zadbać o zęby maluchów już na etapie przedszkola. Program przeznaczony jest dla urodzonych w 2012 r. dzieci mieszkających na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. – Zęby mleczne są zbudowane tak samo, jak zęby stałe. Zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych są naczynia krwionośne i nerwy. To naczyniami krwionośnymi na cały organizm przenoszą się bakterie znajdujące się w uzębieniu. Niewielu rodziców uczęszcza z dziećmi do stomatologa i ma bardzo małą świadomość dotyczącą profilaktyki zębów u małych dzieci – wyjaśnia lekarz stomatolog Barbara Rokicka-Łapuć.

Z danych zebranych podczas I edycji programu, w którym uczestniczyło 443 przedszkolaków, wynika, że u 59% dzieci stwierdzono aktywną próchnicę. Konsultacje z ortodontą ze względu na ujawnione wady zgryzu zalecono u 56% dzieci. U wszystkich dzieci wykonano przegląd jamy ustnej, instruktaż mycia zębów, sprawdzono, czy istnieją wady zgryzu, poza tym 440 dzieciom usunięto osad nazębny i polakierowano ząbki.

Program jest wielopłaszczyznowy i obejmował będzie, oprócz przedszkolaków, osoby, które na co dzień z nimi przebywają. Podczas prelekcji przeprowadzonych w przedszkolach przeszkoleni zostaną ich rodzice i opiekunowie prawni. Szkolenie będzie miało na celu ugruntowanie właściwych zachowań prozdrowotnych w zakresie profilaktyki stomatologicznej.

Wizyta dzieci w gabinecie stomatologicznym przewiduje przegląd jamy ustnej, profilaktykę wad zgryzu, instruktaż mycia zębów, diagram, usunięcie osadu oraz lakierowanie zębów. Po wizycie rodzice lub opiekunowie prawni otrzymają wytyczne dotyczące odpowiednich działań zapobiegawczych, dostosowane do konkretnych problemów pojawiających się w jamie ustnej oraz zębach określonego dziecka. – W tym roku program składał się będzie z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje prelekcje dla rodziców i ich opiekunów prawnych, które przeprowadzone zostaną przez lekarzy stomatologów, drugi to wizyty dzieci w gabinecie stomatologicznym. Tegoroczny program różni od ubiegłorocznego fakt, że w obecnym zrezygnowaliśmy ze szkolenia nauczycieli, ponieważ zostali oni przeszkoleni w ubiegłym roku – wyjaśnia Małgorzata Pawlik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Program w całości finansowany jest z budżetu Ostrowa Wielkopolskiego. W tym roku na jego realizację zabezpieczono blisko 60 tys. zł.

Fundacja Wiewiórki Julii to pierwsza tego rodzaju organizacja użytku publicznego w kraju, której celem jest zapewnienie kompleksowej opieki stomatologicznej. Szczególny nacisk jest kładziony oczywiście na dzieci i młodzież. Zapraszamy do obejrzenia relacji z badań stomatologicznych, które wolontariusze fundacji przeprowadzili w jednej ze szkół w Żyrardowie.

AF

Fot. collusor, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Andrzej bał się dentysty. Dziś już wie, że niepotrzebnie... Lekarz

Andrzej bardzo bał się wizyty u dentysty. Efekt – przez lata zaniedbał swój uśmiech. Dziś jest jednym z pacjentów, którym Kol-Dental przywraca uśmiech. Trwa druga edycja tej akcji. Zobaczcie film zrealizowany przez Dentowizję.Uśmiech odmładza, uśmiec...

ekstrakcje - Dentonet.pl
Jak ekstrakcje wpływają na naukę dzieci? Asysta

Zespół brytyjskich naukowców wyliczył, że dzieci, u których przeprowadza się ekstrakcje zębów w znieczuleniu ogólnym, tracą co najmniej pięć dni nauki szkolnej potrzebnych na powrót do pełni zdrowia.Według danych National Health Service, w 2016 r. w ...

próchnica dzieci - Dentonet.pl
85% polskich sześciolatków i 92% piętnastolatków ma próchnicę Lekarz

85% polskich sześciolatków ma próchnicę. Wynika to ze złych nawyków żywieniowych i zbyt rzadkiego kontrolowania stanu zębów w gabinecie stomatologicznym. Z raportu firmy Ipsos wynika, że aż 18% polskich dzieci w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. Z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: gabinety stomatologiczne wrócą do szkół Lekarz

W ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie poświęcone opiece stomatologicznej nad uczniami. Wzięli w nim udział wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia Zbigniew Król, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, konsultant ...

Zdrowie jamy ustnej dobrem narodowym - konferencja w Warszawie Lekarz

11 maja w Warszawie pod hasłem „Bo liczy się zdrowie. Sprawdzone rozwiązania w profilaktyce” odbyła się konferencja organizowana przez ministerstwo zdrowia. Podczas spotkania zaprezentowano dobre praktyki, doświadczenia oraz innowacyjne rozwiązania d...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres