Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rozporządzenie NFZ w sprawie leczenia stomatologicznego

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rozporządzenie NFZ w sprawie leczenia stomatologicznego

Rozporządzenie NFZ w sprawie leczenia stomatologicznego

Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano rozporządzenie prezesa NFZ-u w sprawie zawierania umów na leczenie stomatologiczne. Najważniejszą zmianą dla lekarzy dentystów jest podwyższenie współczynnika wyceny w przypadku niektórych świadczeń.

W zarządzeniu prezesa NFZ-u znajdują się wszystkie wytyczne, które muszą spełnić podmioty starające się o kontakt z Funduszem na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Dotyczą one m.in. etatów przeliczeniowych lekarzy, godzin udzielania świadczeń oraz warunków ich rozliczania.

Dla stomatologów najważniejsza jest jednak zmiana wycen niektórych udzielanych świadczeń. Na mocy zarządzenia w przypadku świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia wprowadzono współczynnik korygujący wycenę punktową na poziomie 1,3, zaś w przypadku świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanym kobietom w okresie ciąży i porodu – na poziomie 1,2.

Dodatkowo, w rozporządzeniu wprowadzono współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia na poziomie 2,0 w sytuacji udzielania przez lekarza specjalistę w dziedzinie periodontologii lub lekarza dentystę będącego w trakcie specjalizacji z zakresu periodontologii świadczeń w zakresie usług chirurgii stomatologicznej i periodontologii, takich jak badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej, badanie żywotności zęba, płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku czy leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej.

Przepisy zarządzenia będą stosowane do postępowań w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, dotyczących udzielania świadczeń od 1 lipca 2017 r.

Plan finansowy NFZ na 2017 r. w części dotyczącej stomatologii to blisko 1,8 mld zł, co oznacza 2,49% całego budżetu Funduszu. Jak przypomina samorząd, jeszcze w 2008 r. na stomatologię przeznaczano 4,2% budżetu NFZ. Czym skutkować może proporcjonalne obniżanie tych nakładów? Jak będzie wyglądać finansowanie opieki stomatologicznej w Polsce w 2017 r.? A jak w 2018 r., po planowanej głębokiej reformie państwowej służby zdrowia? Rozmawiamy o tym z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Maciejem Hamankiewiczem.

AF

Fot. rhein28, pixabay.com


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres