Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Znajduje on zastosowanie m.in. w stomatologii, będąc skutecznym sposobem na złagodzenie nagłego bólu zęba.

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Roślina – osiągająca powyżej 15 metrów wysokości – występuje m.in. na Madagaskarze, Zanzibarze, Wyspach Mauritius, na Sumatrze oraz na Seszelach, a także w niektórych krajach położonych w strefie podrównikowej.

Obecnie olejek goździkowy – uzyskiwany na drodze destylacji z pączków kwiatowych (rzadziej szypułek i liści) – jest jednym z najważniejszych olejków eterycznych, stosowanych do aromatyzowania artykułów spożywczych oraz do wyrobu perfum i kosmetyków. Stanowi także ważny składnik wielu leczniczych preparatów, w tym środków stosowanych w stomatologii.

Olejek goździkowy i jego działanie

Olejek goździkowy – ze względu na silne działania antyseptyczne i przeciwbólowe – znalazł zastosowanie w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, zakażeń górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jest często wykorzystywany jako środek przeciwbakteryjny w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła, nosa, przy przeziębieniach i katarze (w formie inhalacji i aerozoloterapii). Wykazuje również działanie przeciwświądowe, niszczy roztocza i pierwotniaki oraz odstrasza pasożyty, a nawet odstrasza komary.

Cenny eugenol

Głównym składnikiem olejku goździkowego jest eugenol (około 95% zawartości) o działaniu przeciwbólowym i odkażającym. Olejek zawiera również seskwiterpeny, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, kwas benzoesowy i terpeny (pinen oraz limonen).

Eugenol jest stosowany w stomatologii głównie jako środek odkażający i miejscowo znieczulający. Wchodzi w skład preparatów służących do zatrucia miazgi i past używanych do wypełnień kanałów korzeniowych zębów. W połączeniu z tlenkiem cynku tworzy również pastę używaną do pośredniego przykrycia miazgi i opatrunku stosowanego w leczeniu endodontycznym.

Domowy sposób na ból zęba

W arsenale domowych środków na ból zęba olejek goździkowy jest niekwestionowanym liderem. Choć stomatolodzy są przeciwni wkładaniu do ubytku próchnicowego różnych dziwnych środków (od pokruszonej aspiryny począwszy po startą cebulę), dla olejku goździkowego czynią wyjątek ze względu na wspomniane wcześniej właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przestrzegają jednak, iż czysty olejek ma silne działanie i niewłaściwie użyty może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Przedawkowany może spowodować silne podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, a spożyty w zbyt dużej dawce – drgawki, a nawet utratę przytomności.

Dlatego przed użyciem należy kilka kropli olejku rozcieńczyć w jednej czwartej łyżeczki oliwy z oliwek, otrzymaną miksturą nasączyć bawełniany wacik i delikatnie przytknąć do bolącego zęba.

Znajomy, kolega ze studiów, umiejętność pracy z dziećmi, cena – czym kierują się pacjenci przy wyborze dentysty? O to zapytaliśmy mieszkańców Łodzi.

AF

Fot. Sabine07, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Światowy Dzień bez Papierosa - Dentonet.pl
Światowy Dzień bez Papierosa Asysta

31 maja już od wielu lat obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Papierosa. Według WHO, palenie zabija ponad 7 mln osób rocznie i kosztuje rządy 1,4 bln dolarów rocznie. Pieniądze te są wydawane m.in. na leczenie chorób wywołanych paleniem.Badania na...

guma do żucia - Dentonet.pl
Guma bez cukru a wydatki na leczenie stomatologiczne Asysta

Szereg przeprowadzonych w ostatnim czasie analiz dowiódł, że żucie bezcukrowej gumy – jako element profilaktyki próchnicy – może przynieść olbrzymie oszczędności na późniejszym leczeniu stomatologicznym.Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, ...

pantomogram zębów - Dentonet.pl
Pantomogram zębów – co to za badanie? Pacjent

Wielu pacjentów w trakcie leczenia stomatologicznego otrzymuje od lekarza zlecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego zębów. Na czym polega pantomogram zębów i jak należy się do niego przygotować? Pantomogram zębów to specjalistyczne zdjęcie RTG st...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw HPV - Dentonet.pl
Szczepionka przeciw HPV chroni przed rakiem jamy ustnej Asysta

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że szczepionka przeciw HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.Wirus brodawczaka ludzkiego to jeden z czynników znacznie zwiększających r...

krwawiące dziąsła
Krwawiące dziąsła? Nie lekceważ tego! Pacjent

Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów? To groźny objaw, którego nie wolno lekceważyć – zdrowe dziąsła nigdy bowiem nie krwawią! Powodem takich sytuacji mogą być choroby przyzębia z paradontozą...

rokitnik - Dentonet.pl
Rokitnik – nieznane źródło witaminy C Asysta

Rokitnik – zwany rosyjskim ananasem – może wspomagać leczenie ran, odleżyn, oparzeń czy wrzodów przewodu pokarmowego. Jest także źródłem witaminy C, ważnej dla utrzymania zdrowia dziąseł. Dr inż. Beata Piłat z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ols...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres