Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Znajduje on zastosowanie m.in. w stomatologii, będąc skutecznym sposobem na złagodzenie nagłego bólu zęba.

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Roślina – osiągająca powyżej 15 metrów wysokości – występuje m.in. na Madagaskarze, Zanzibarze, Wyspach Mauritius, na Sumatrze oraz na Seszelach, a także w niektórych krajach położonych w strefie podrównikowej.

Obecnie olejek goździkowy – uzyskiwany na drodze destylacji z pączków kwiatowych (rzadziej szypułek i liści) – jest jednym z najważniejszych olejków eterycznych, stosowanych do aromatyzowania artykułów spożywczych oraz do wyrobu perfum i kosmetyków. Stanowi także ważny składnik wielu leczniczych preparatów, w tym środków stosowanych w stomatologii.

Olejek goździkowy i jego działanie

Olejek goździkowy – ze względu na silne działania antyseptyczne i przeciwbólowe – znalazł zastosowanie w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, zakażeń górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jest często wykorzystywany jako środek przeciwbakteryjny w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła, nosa, przy przeziębieniach i katarze (w formie inhalacji i aerozoloterapii). Wykazuje również działanie przeciwświądowe, niszczy roztocza i pierwotniaki oraz odstrasza pasożyty, a nawet odstrasza komary.

Cenny eugenol

Głównym składnikiem olejku goździkowego jest eugenol (około 95% zawartości) o działaniu przeciwbólowym i odkażającym. Olejek zawiera również seskwiterpeny, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, kwas benzoesowy i terpeny (pinen oraz limonen).

Eugenol jest stosowany w stomatologii głównie jako środek odkażający i miejscowo znieczulający. Wchodzi w skład preparatów służących do zatrucia miazgi i past używanych do wypełnień kanałów korzeniowych zębów. W połączeniu z tlenkiem cynku tworzy również pastę używaną do pośredniego przykrycia miazgi i opatrunku stosowanego w leczeniu endodontycznym.

Domowy sposób na ból zęba

W arsenale domowych środków na ból zęba olejek goździkowy jest niekwestionowanym liderem. Choć stomatolodzy są przeciwni wkładaniu do ubytku próchnicowego różnych dziwnych środków (od pokruszonej aspiryny począwszy po startą cebulę), dla olejku goździkowego czynią wyjątek ze względu na wspomniane wcześniej właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przestrzegają jednak, iż czysty olejek ma silne działanie i niewłaściwie użyty może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Przedawkowany może spowodować silne podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, a spożyty w zbyt dużej dawce – drgawki, a nawet utratę przytomności.

Dlatego przed użyciem należy kilka kropli olejku rozcieńczyć w jednej czwartej łyżeczki oliwy z oliwek, otrzymaną miksturą nasączyć bawełniany wacik i delikatnie przytknąć do bolącego zęba.

Znajomy, kolega ze studiów, umiejętność pracy z dziećmi, cena – czym kierują się pacjenci przy wyborze dentysty? O to zapytaliśmy mieszkańców Łodzi.

AF

Fot. Sabine07, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

miswak - Dentonet.pl
Miswak – co warto o nim wiedzieć? Pacjent

Rośliny wykorzystywane są w celu utrzymania higieny jamy ustnej i poprawy zdrowia zębów od niepamiętnych czasów. Wśród roślin o najdłuższej tradycji stomatologicznej szczególne miejsce zajmuje drzewo arakowe (Salvadora persica). Znajdowało ono zastos...

śluz ślimaków - Dentonet.pl
Śluz ślimaków jako środek do dezynfekcji? Niewykluczone… Asysta

Śluz ślimaków może zahamować rozwój bakterii Salmonella nawet o 60% – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy prowadzą badania nad antybakteryjnymi właściwościami ślimaczego śluzu. Niewykluczone, że znajdzie on zastosowanie w...

Ksylitol - Dentonet.pl
Czym jest ksylitol i jak wpływa na zęby? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Ksylitol to substancja, która w ostatnich latach robi furorę wśród miłośników zdrowego stylu życia. Coraz częściej stosowany zamiast białego cukru, jest polecany przede wszystkim diabetykom oraz osobom dbającym o linię. Jednak co ciekawe, ksylitol ma...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ropień zęba - Dentonet.pl
Ropień zęba - czym jest, co go powoduje i jak można go leczyć? Pacjent

Ropień zęba to stan zapalny tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zębowego. Objawia się bólem zęba i dziąsła, opuchlizną oraz problemem z normalnym otwieraniem ust. Najczęściej jest on powikłaniem nieleczonej próchnicy. Ropień zęba wymag...

zapalenie miazgi - Dentonet.pl
Zapalenie miazgi zęba – przyczyny, objawy, metody leczenia Pacjent

Zapalenie miazgi to bolesne i uciążliwe powikłanie nieleczonej próchnicy. Pulpitis – bo tak fachowo nazywa się tą chorobę – może mieć poważne skutki dla całego organizmu, więc warto odwiedzać stomatologa co najmniej dwa razy do roku, aby leczyć próch...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres