Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2Nowe wydanie „e-Dentico”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nowe wydanie „e-Dentico”

Nowe wydanie „e-Dentico”

W ostatnich dniach października do rąk czytelników trafił kolejny, 51. już numer „e-Dentico”. Kontynuując przyjętą w bieżącym roku formułę przedstawiania wzajemnego związku stomatologii i poszczególnych dziedzin medycyny ogólnej, tym razem redakcja daje wgląd w zagadnienie laryngologii w kontekście stomatologii.

Zadanie opracowania tematu wiodącego wzięli na siebie fachowcy z Pierwszej Katedry Otolaryngologii Uniwersytetu Łódzkiego z Profesor Magdaleną Józefowicz-Korczyńską i Profesor Wiolettą Pietruszewską na czele. Na podstawie przypadków z własnej praktyki i przeprowadzonych badań zespół ten przybliża dentystom takie zagadnienia, jak:
– endoskopowe dojście do zatoki szczękowej,
– zębopochodne ropnie i ropowice szyi,
– zanikowy nieżyt błony śluzowej gardła u pacjentów po zabiegi tonsillektomii oraz
– rak ślinianki podżuchwowej.

Także ślinianki podżuchwowej, ale tym razem kamicy tego gruczołu dotyczy praca zespołu chirurgów stomatologicznych z Uniwersyteckiego Szpitala w Łodzi. Specjaliści w zakresie protetyki z Dolnego Śląska opisują specyfikę indywidualnie formowanych wkładów z włókna szklanego. A rewaskularyzacja jako metoda alternatywa dla leczenia kanałowego to temat obszernego artykułu autorów z łódzkiego UM-edu. Z kolei autorki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekonują o wpływie (świadomym lub nie) postaw rodziców na stosunek ich pociech do leczenia stomatologicznego. O zastosowaniu bogatopłytkowej fibryny w gojeniu ran na podniebieniu po pobraniu przeszczepu łącznotkankowego piszą autorki z ośrodka górnośląskiego. Natomiast dr Przeklasa-Muszyńska z krakowskiego Collegium Medicum przybliża metody uśmierzania bólu ostrego w stomatologii. W pozamedycznej części dwumiesięcznika Mariusz Oboda informuje, że graniczące z wywieraniem nacisku przekonywanie pacjenta zwykle przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. A niezrównany Marcin Otto przypomina historię szczoteczki do zębów o nazwie Pro-phy-lac-tic, która milionom Amerykanów miała przez długie dziesięciolecia zapewniać hollywoodzki uśmiech. 

Kilka stron numeru zajmuje prezentacja najbardziej frapujących wątków stomatologicznych, podejmowanych przez medyków na forum DENTOnet.pl.

Ponadto – jak w każdym wydaniu – krzyżówka z nagrodami, kalendarium najważniejszych imprez stomatologicznych na świecie, rubryki Trendy i Znalezione w DENTOnet.pl oraz program edukacyjny, który w skali roku pozwala czytelnikom zdobyć nawet 36 punktów edukacyjnych.

Jak zapewnia nasz nieoceniony redaktor prowadzący mgr Tomasz Hankiewicz, ostatnie w bieżącym roku wydanie „e-Dentico” dostępne będzie jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. 
Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres