Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kolejki do lekarzy są krótsze? Resort dementuje medialne doniesienia

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kolejki do lekarzy są krótsze? Resort dementuje medialne doniesienia

Kolejki do lekarzy są krótsze? Resort dementuje medialne doniesienia

Resort zdrowia zdementował informacje opublikowane w „Gazecie Wyborczej” – w artykule wskazano, że w ostatnim czasie kolejki do lekarzy znacznie się wydłużyły. Ministerstwo twierdzi jednak, że w przypadku 35% poradni i oddziałów zmniejszyła się liczba osób oczekujących na udzielenie świadczenia.

Według danych NFZ, opublikowanych w „Gazecie Wyborczej”, w grudniu 2016 r. – w porównaniu do grudnia 2015 r. – kolejki pacjentów oczekujących na wizyty do specjalistów zwiększyły się. Na wizytę u neurologa w grudniu 2015 r. czekało niecałe 125 tys. osób, a w grudniu 2016 r. – już prawie 138 tys. Coraz dłuższe są również kolejki na zabiegi endoskopii, badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, a także na wizytę u ortodonty oraz rehabilitację. W niektórych dziedzinach kolejki są krótsze, ale nieznacznie. Spadek co najmniej o 5 tys. osób w skali kraju odnotowano tylko w trzech rodzajach poradni: stomatologicznej (15 tys.), ginekologicznej (8 tys.) i rehabilitacyjnej (7 tys.). Spadki nie przełożyły się na skrócenie czasu oczekiwania – na wizytę u dentysty wciąż czeka ponad 115 tys. pacjentów.

Medialne doniesienia zdementowało jednak ministerstwo zdrowia. Jak podkreślono w specjalnym komunikacie, analiza list oczekujących z 2015 r. i 2016 r. dowodzi, że w przypadku 35% poradni i oddziałów zmniejszyła się liczba osób oczekujących na udzielnie świadczenia. Zdaniem resortu, oprócz poradni stomatologicznych, położniczo-ginekologicznych oraz rehabilitacyjnych, krótsze kolejki notuje się również w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu onkologii oraz świadczeń udzielnych na podstawie karty DILO.

– Mamy świadomość problemów występujących w obecnym systemie ochrony zdrowia. Tuż po objęciu rządów przeprowadziliśmy analizę niewydolności systemu. Minister Konstanty Radziwiłł przedstawiał ją w Sejmie 11 maja 2016 r. Aby poprawić jakość opieki medycznej w Polsce pracujemy nad kompleksową reformą systemu. Prace te rozpoczęliśmy pod koniec 2015 r. Wszystkie nasze działania mają na celu usprawnienie systemu, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia. Zmiany są wdrażane stopniowo, w sposób gwarantujący pacjentom bezpieczeństwo zdrowotne, a lecznicom – niezakłócone funkcjonowanie – podkreślono.

Do działań, które – zdaniem ministerstwa – przyczynią się do zmniejszenia kolejek, zalicza się m.in. wprowadzenie sieci szpitali, nowy sposób finansowania szpitali i przychodni przyszpitalnych oraz wprowadzenie opieki koordynowanej.

Samorząd lekarski alarmuje: polscy lekarze pracują w kilku miejscach jednocześnie, przez co są przemęczeni. To niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla pacjentów. Dlaczego pracują tak dużo? Odpowiada Jerzy Jakubiszyn, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczący Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich.

AF

Fot. rhein, pixabay.com


Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Alalala
No ja tego nie zauważyłam. Wizytę u dentysty na NFZ w Gdyni mam na 17 maja i nie wiem, czy się cieszyć czy smucić z tego powodu.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres