Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kiedy znieczulenie stomatologiczne może nie zadziałać?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kiedy znieczulenie stomatologiczne może nie zadziałać?

Kiedy znieczulenie stomatologiczne może nie zadziałać?

Brak efektywnego znieczulenia jest związany z kilkoma czynnikami. Po pierwsze – z doświadczeniem lekarza. Jeśli lek zostanie wstrzyknięty w nieodpowiednim miejscu, to oczywiście nie zadziała.

Drugim co do kolejności powodem, że znieczulenie stomatologiczme nie działa jest stan zapalny. Żaden ze stosowanych w stomatologii leków znieczulających miejscowo nie powinien być podawany w tkanki miękkie zmienione zapalnie – o niskim pH (kwaśnym). Leki znieczulające miejscowo są to chemiczne sole, które znajdują się w odpowiednio zbuforowanym roztworze o pH 7,4 (pH fizjologiczne). Działają one przez zablokowanie wpływania jonów Na+ do wnętrza komórki nerwowej, uniemożliwiając zjawisko depolaryzacji błony komórkowej i przewodzenie impulsu nerwowego. W kartrydżu z lekiem znieczulającym miejscowo występuje równowaga pomiędzy ilością formy kationowej (czwartorzędowa sól) oraz formy elektrycznie obojętnej (trzeciorzędowa zasada). Na proporcje obu tych składników ma bezpośredni wpływ stała dysocjacji leku (pKa) oraz pH tkanek miękkich, gdzie lek ma być zdeponowany. Tylko forma elektrycznie obojętna (trzeciorzędowa zasada) ma zdolność penetracji błony komórkowej neuronu. Zaraz po osiągnięciu aksoplazmy neuronu forma elektrycznie obojętna łączy się z kationem wodorowym, przechodząc ponownie w czwartorzędową sól, która uniemożliwia depolaryzację błony komórkowej dzięki zablokowaniu kanałów sodowych. Kłopot polega na tym, że muszą być zapewnione odpowiednie warunki, aby mogła nastąpić taka dysocjacja i przejście leku znieczulającego miejscowo przez błonę komórkową neuronu. Niskie pH tkanek miękkich przesuwa równowagę na korzyść czwartorzędowej soli w formie kationowej, która nie ma zdolności penetracji błony komórkowej neuronu. Jeżeli u naszego pacjenta występuje ropny stan zapalny (ma on opuchliznę, obrzęk, ból, zaczerwienienie i niewątpliwie niskie pH w tkankach), to wstrzyknięcie w tę okolicę jakiegokolwiek leku znieczulającego miejscowo będzie nieskuteczne.

Zachęcamy także do przeczytania
"Znieczulenia stomatologiczne dla kobiet w ciąży"

"Przeciwskazania (poza alergią) do stosowania znieczuleń stomatologicznych"

oraz:

"Uwaga: alergia!"

 

 

Powyższy tekst jest fragmentem wywiadu z dr n. med. Krzysztofem Gończowskim, zamieszczonym w najnowszym numerze dwumiesięcznika stomatologa praktyka „E-Dentico” –„Leki stosowane do znieczuleń miejscowych w stomatologii” 4(50)/2014.  

 


Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
ewka1991
Witam jestem jedna z tych na ktorych znieczulenie nie dziala. i to nie tylko stomatologiczne lecz niestety przekonalam sie o tym podczas cesarskiego cięcia. Zastanawiam sie teraz co ze mna jest nie taki nie wydaje mi sie zeby byla to wina zębow jak piszecie w artykule. Pozdrawiam
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres