Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Jawność pytań egzaminacyjnych ponownie w Trybunale Konstytucyjnym

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jawność pytań egzaminacyjnych ponownie w Trybunale Konstytucyjnym

Jawność pytań egzaminacyjnych ponownie w Trybunale Konstytucyjnym

24 marca prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz po raz drugi złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie z konstytucją przepisów ograniczających jawność pytań egzaminacyjnych LEK, LDEK i PES.

Przypomnijmy – pierwsza sprawa w Trybunale Konstytucyjnym, dotycząca jawności pytań egzaminacyjnych, zakończyła się wygraną samorządu lekarskiego. Trybunał w czerwcu 2016 r. uznał za niezgodne z konstytucją poprzednio obowiązujące ograniczenia dostępu do pytań. Wydawało się więc, że lekarze i lekarze dentyści wreszcie uzyskają nieograniczoną możliwość dostępu do pytań z lat ubiegłych. Tak się jednak nie stało, gdyż w październiku Sejm przyjął zmiany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w których wprowadzono nowe ograniczenia. Uchwalono wówczas, że udostępnienie pytań w trybie dostępu do informacji publicznej jest możliwe dopiero po upływie 5 lat od dnia przeprowadzenia egzaminu. Przed upływem 5 lat od daty egzaminu zezwolono na dostęp do pytań wyłącznie osobie przystępującej do tego egzaminu, tylko w siedzibie Centrum Egzaminów Medycznych. – Wprowadzone zmiany w ustawie miały na celu ominięcie zasad opisanych przez Trybunał Konstytucyjny w czerwcu ubiegłego roku, pomimo zwrócenia uwagi legislatorów Sejmu i Senatu na niekonstytucyjność wprowadzanych zmian – podkreśliła NRL w komunikacie.

Ministerstwo zdrowia – uzasadniając przyjęcie nowych przepisów – argumentowało, że ujawnienie pytań nie służy weryfikacji umiejętności kandydatów przystępujących do tych egzaminów, skutkuje uczeniem się testów, a nie wiedzy medycznej, Ministerstwo wskazywało też, że w niektórych dziedzinach medycyny wyczerpią się możliwości układania nowych pytań na każdą sesję egzaminacyjną. Te argumenty padały już w czasie poprzedniego postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, który uznał, że okoliczności te nie mogą usprawiedliwiać wprowadzenia ograniczeń dostępu do informacji publicznej. – Trybunał podkreślił, że nie stanowią wystarczającego uzasadnienia dla ograniczenia dostępu do pytań egzaminacyjnych twierdzenia, że w przypadku ujawnienia pytań egzaminacyjnych w niektórych dziedzinach medycyny po pewnym czasie wyczerpałyby się możliwości opracowywania całkowicie nowych pytań. Trybunał stwierdził, że ten argument nie ma oparcia w przesłankach pozwalających na ograniczenie dostępu do informacji publicznej sformułowanych w art. 61 ust. 3 konstytucji – dodano.

Naczelna Rada Lekarska podjęła więc decyzję o zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego nowych przepisów ograniczających dostęp do pytań egzaminacyjnych z LEK, LDEK i PES. – Samorząd oczekuje, że Trybunał Konstytucyjny podtrzyma swoje stanowisko wyrażone w wyroku z czerwca 2016 r. i tym razem już w sposób jednoznaczny i niepodważalny wyjaśni, że pytania testowe z egzaminów LEK, LDEK i PES, które się już odbyły, mają być jawne – podsumowano.

Jaka jest zdawalność egzaminu LDEK przy pierwszym, drugim i trzecim podejściu? Według jakiego klucza układane są pytania do testów? Odpowiedzi na te pytania w naszym minireportażu.

AF

Fot. lecroitg, pixabay.com


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres