Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2Historia Narodowej Izby Lekarskiej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Historia Narodowej Izby Lekarskiej

Historia Narodowej Izby Lekarskiej

Collegium Medicorum Gedanensis – pierwsza polska organizacja samorządowa lekarzy powstała na początku XVII w. w Gdańsku. Stworzyli ją lekarze w celu ograniczenia działalności znachorów i szarlatanów. Do 1918 roku polski samorząd lekarski działał na terenie zaboru austriackiego i pruskiego. Gdy skończyła się niewola i nastała odrodzona Polska (w 1921 roku) ustawa sejmowa powołała izby lekarskie.

W 1934 roku ustawa została znowelizowana, by w 1938 roku powołać izby lekarsko-dentystyczne. II Wojna światowa i okupacja sowiecka zdegradowały działalność samorządów w Polsce. Po 1945 roku – zaczęły działać izby, ale na skutek wprowadzenia zarządców komisarycznych w 1946 roku przez ówczesny resort zdrowia, zakończyło się to umiarkowanym sukcesem – w 1952 roku izby przestały istnieć.

Czas powrotu do życia samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów przypadł na 17 maja 1989 roku – wtedy uchwalono ustawę o izbach lekarskich. Stało się to za przyczyną lekarzy i lekarzy dentystów z różnych środowisk opozycyjnych, naukowych, politycznych, a także lekarzy i lekarzy dentystów ze związku zawodowego „Solidarność”, działaczy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i lekarzy-posłów na Sejm RP. Dwa lata później Narodowa Izba Lekarska opracowała Kodeks Etyki Lekarskiej, który został poprawiony i uzupełniony w 2003 roku. Przedstawiany jest on obecnie jako wzór kodeksu etyki lekarskiej w innych krajach europejskich.

Aktualnie w Polsce Izby Lekarskie zrzeszają ok. 182 tys. lekarzy i lekarzy dentystów z 23 Okręgowych Izb Lekarskich i Izby Wojskowej.

Główne zadania Narodowej Izby Lekarskiej:
– ustanawianie zasad etyki lekarskiej
– przyznawanie prawa wykonywania zawodu
– sprawowanie pieczy nad wykonywaniem zawodu
– zawieszanie prawa wykonywania zawodu przez okręgowe rady lekarskie, reprezentowanie i obrona interesów lekarzy, działalność szkoleniowa oraz informacyjna.

BZ

Źródło: nil.org
Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres