Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Ergonomiczna praca przy komputerze – na co zwracać uwagę?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ergonomiczna praca przy komputerze – na co zwracać uwagę?

Ergonomiczna praca przy komputerze – na co zwracać uwagę?

Współcześnie asystentki stomatologiczne w swoim miejscu pracy często pełnią również funkcję recepcjonistek, co wymusza na nich spędzanie długich godzin przed komputerem. Warto znać zasady ergonomii pracy przy komputerze, aby zabezpieczyć się przed możliwymi dolegliwościami spowodowanymi pracą siedzącą.

Ergonomia pracy przy komputerze ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia pracownika. Źle dobrane krzesło czy nieprawidłowo ustawiony monitor komputera mogą bowiem być powodem wielu dolegliwości, począwszy od bólów kręgosłupa, drętwienia dłoni, przez kłopoty ze wzrokiem aż po puchnięcie stóp. Asystentka stomatologiczna pełniąca funkcję recepcjonistki powinna więc we własnym zakresie zadbać o swoją wygodę i bezpieczeństwo.

Krzesło

Krzesło przeznaczone do pracy przy komputerze powinno zapewniać wygodną pozycję ciała oraz swobodę ruchów. Zazwyczaj posiada ono również regulację wysokości siedziska, wysokości oparcia oraz pochylenia oparcia. Przed rozpoczęciem pracy należy je wyregulować w sposób dostosowany do wzrostu (możliwość oparcia całych stóp na podłodze) oraz naturalnego wygięcia kręgosłupa.

Biurko

Biurka lub blaty w recepcjach gabinetów stomatologicznych są zazwyczaj dość dużych rozmiarów, więc nie ma większych problemów ze zmieszczeniem na nich wszystkich urządzeń potrzebnych do pracy. Asystentka powinna jednak ustawić je w zasięgu swojej ręki, tak aby sięgnięcie po słuchawkę telefonu czy długopis za każdym razem nie wymagało podnoszenia się z krzesła czy przyjmowania nienaturalnych pozycji.

Komputer

Eksperci twierdzą, że najbardziej optymalne dla układu mięśniowo-kostnego jest ustawienie monitora komputera w lekko opadającej linii prostej do oczu – wówczas oszczędza się mięśnie szyi. Odległość monitora od oczu powinna zaś wynosić co najmniej 60 cm, dzięki czemu zdecydowanie mniej się one męczą. Klawiatura i myszka powinny z kolei znajdować się jak najbliżej dłoni użytkownika, aby w trakcie pracy nie musiał on wykonywać skrętów tułowia.

Przerwa co 60 minut

Zgodnie z przepisami BHP, każdemu pracownikowi po 60-minutowej pracy przy komputerze przysługuje 5 minut przerwy. Ważne jest jednak to, aby w tym czasie nie siedzieć na krześle – wstań, przespaceruj się, rozciągnij mięśnie, jeśli to możliwe otwórz okno, przewietrz pomieszczenie i daj odpocząć oczom.

Praca w zespole stomatologicznym, podstawy etiopatogenezy chorób przyzębia, a także laser w pracy higienistki i asystentki stomatologicznej – to tematy warsztatów, które odbyły się podczas targów CEDE 2015.

AF

Fot. StartUpStockPhotos, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pantomogram zębów - Dentonet.pl
Pantomogram zębów – co to za badanie? Pacjent

Wielu pacjentów w trakcie leczenia stomatologicznego otrzymuje od lekarza zlecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego zębów. Na czym polega pantomogram zębów i jak należy się do niego przygotować? Pantomogram zębów to specjalistyczne zdjęcie RTG st...

Dentonet - etyka zawodowa w pracy asysty stomatologicznej
Etyka w pracy asystentek i higienistek stomatologicznych Asysta

W polskim ani unijnym prawodawstwie nie istnieje dokument, który regulowałby etyczne aspekty pracy asystentek stomatologicznych, tak jak w przypadku lekarzy czyni to Kodeks Etyki Lekarskiej. Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie gwarant...

psychologia w pracy asysty - Dentonet.pl
Psychologia w pracy asystentek i higienistek stomatologicznych Asysta

Współpraca asystentki bądź higienistki stomatologicznej z lekarzem, motywacja pacjenta, rozmowa kwalifikacyjna oraz dobre CV do pracy w gabinecie stomatologicznym – to tylko część zagadnień, które były poruszane w części wykładowej tegorocznego AsysD...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Krakdent: dużo nowości Lekarz

Ponad 400 wystawców z Polski i zagranicy, niemal 15 000 m2 powierzchni wystawienniczej, szacowany udział kilkudziesięciu tysięcy Zwiedzających – tak w liczbach prezentuje się najbliższa, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Stomatologicznych w...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres