Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Dzień Dziecka – chrońmy najmłodszych przed próchnicą

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dzień Dziecka – chrońmy najmłodszych przed próchnicą

Dzień Dziecka – chrońmy najmłodszych przed próchnicą

Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. Przy tej okazji warto więc zwrócić szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej u najmłodszych.

Według statystyk, z próchnicą boryka się 85% polskich sześciolatków. Wśród 15-latków odsetek ten wzrasta do 92%. Skoro nie pomagają apele lekarzy i poziom finansowania opieki stomatologicznej w Polsce nie wzrasta, trzeba wyedukować społeczeństwo, które zażąda lepszej opieki stomatologicznej. To wniosek z konferencji „Epidemia próchnicy. Konieczna zmiana systemu leczenia dzieci”, zorganizowanej przez Komisję Stomatologiczną Naczelnej Rady Lekarskiej.

Tak duże rozpowszechnienie próchnicy wśród dzieci to jednak efekt nie tylko błędów w systemie opieki zdrowotnej. Winne są również nieprawidłowa higiena jamy ustnej u najmłodszych oraz ich złe nawyki żywieniowe. Rodzicom, którzy mają problem z podjadaczami słodyczy, poleca się organizowanie słodkich sobót – jednego w tygodniu dnia, w którym maluchy mogą jeść słodkości.

Nie można zapominać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Aby dziecko nie bało się dentysty, konieczna jest jego adaptacja. – Niektóre dzieci adaptują się podczas dwóch-trzech wizyt. Inne potrzebują dwóch-trzech lat – mówi lek. stom. Agnieszka Paździor-Klocek, która w ramach wolontariatu współpracuje z przedszkolami i szkołami, propagując zdrowy styl życia i higienę jamy ustnej.

Kiedy dziecko trafi już do gabinetu, warto zadbać o to, by możliwie jak najbardziej zminimalizować towarzyszący zabiegom ból i dyskomfort. Znieczulenie miejscowe u dzieci powinno rozpocząć się od zastosowania znieczulenia powierzchniowego. Pomaga to nawiązać współpracę z małym pacjentem poprzez znieczulenie śluzówki w miejscu ukłucia igły. Znieczulenie właściwe można natomiast wykonać kilkoma różnymi technikami. O szczegółach mówi dr n. med. Michał Sobczak, prezes Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej.

Stomatologia dziecięca nieustannie się rozwija. Jak wyglądają najnowsze trendy w tej dziedzinie? O tym również opowiada dr n. med. Michał Sobczak.

AF

Fot. collusor, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zapisy na LDEK - Dentonet.pl
Zapisy na LDEK - czy wrócą stare terminy? Lekarz

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zaapelowało do ministra zdrowia o podjęcie pilnych prac legislacyjnych, mających na celu zmianę ostatecznego terminu zgłoszenia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzamin...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
NIL o gwarantowanych świadczeniach stomatologicznych Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zaprezentowała swoje uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.W specjalnym komunikacie NRL pozytywnie oceniła zaproponowane przez ministerstwo zdrowia rozszerzenie...

recepty - Dentonet.pl
NFZ przypomina o terminie pobierania numerów recept Lekarz

Tylko do 30 czerwca br. można skorzystać z ułatwionej procedury pozwalającej na potwierdzenie posiadania uprawnień do pobierania unikalnych numerów recept. Po tym czasie uprawnienia zostaną odebrane, a dostęp do portalu NFZ-u – zablokowany.Zgodnie z ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw HPV - Dentonet.pl
Szeroka dyskusja o szczepieniach a stomatologia Lekarz

Wczoraj w Warszawie odbył się protest przeciwko przymusowi szczepień dzieci. Organizatorem protestu było STOP NOP. Zdania wśród rodziców są podzielone. My tego sporu nie rozstrzygamy, ale przy okazji szerokiej dyskusji w mediach o szczepieniach zachę...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres