Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Domowe wybielanie zębów to mit?

4 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Domowe wybielanie zębów to mit?

Domowe wybielanie zębów to mit?

W Internecie znaleźć można mnóstwo rzekomo skutecznych metod na domowe wybielanie zębów. Czytając tego typu porady należy jednak zachować sporą dozę sceptycyzmu – większość takich działań może skończyć się nieodwracalnymi uszkodzeniami zębów. Skuteczne i bezpieczne wybielanie przeprowadza się jedynie pod nadzorem lekarza dentysty.

Zabiegi wybielające to jeden z najpopularniejszych trendów we współczesnej stomatologii. Gabinety dentystyczne odwiedza coraz większa liczba osób chcących przywrócić swoim zębom naturalną biel – czynników powodujących ich przebarwienia jest bowiem bardzo wiele. Zalicza się do nich m.in. palenie papierosów, picie dużych ilości kawy i herbaty, przyjmowanie niektórych leków (np. tetracykliny) oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej. Wielu pacjentów niestety decyduje się na domowe wybielanie zębów z zastosowaniem sody oczyszczonej, cytryny, a nawet… węgla. Ich skuteczność to jednak mit, a co więcej – mogą one zakończyć się nieodwracalnymi uszkodzeniami szkliwa.

Czy domowe wybielanie zębów jest skuteczne?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na domowe wybielanie zębów jest soda oczyszczona. Owszem, posiada ona pewne właściwości wybielające, ale efekt jest krótkotrwały. Dodatkowo, wcieranie w zęby sody oczyszczonej niszczy szkliwo, podobnie zresztą jak używanie soli kuchennej czy soku z cytryny. Kwasy zawarte w cytrynach zmiękczają szkliwo, powodując tzw. erozję zębów, czyli ich demineralizację. Dodatkowo, zarówno cytryna, jak i sól mogą powodować podrażnienia dziąseł.

Równie niebezpieczne są próby domowego wybielania zębów poprzez przecieranie je… węglem kamiennym. Co prawda estetyczne skutki wykorzystywania węgla mogą być zadowalające (pomaga np. usunąć powierzchowny osad), ale najzwyczajniej w świecie niszczy on szkliwo. American Dental Association nie zaopiniowało pozytywnie ani jednego środka wybielającego zawierającego w swoim składzie węgiel. Nie ma bowiem żadnych dowodów na jego pozytywne działanie oraz bezpieczeństwo użycia.

Domowe wybielanie zębów? Skonsultuj to z dentystą

Kolejne metody na domowe wybielanie zębów to dostępne w większości drogerii i aptek pasty, paski, żele i lakiery wybielające. Z pewnością są one bezpieczniejsze niż sposoby wymienione powyżej, ale podczas ich stosowania również należy zachować szczególną ostrożność. I tak pasty wybielające zawierają w swoim składzie duże ilości środków ściernych i wybielających, które na dłuższą metę mogą uszkadzać szkliwo. Z kolei paski, żele czy lakiery używane w nieodpowiedni sposób często powodują podrażnienia przyzębia. Dlatego przed sięgnięciem po nie zawsze należy skonsultować się ze stomatologiem. Warto też wiedzieć, że tego typu metody na domowe wybielanie zębów usuną jedynie powierzchowne przebarwienia, spowodowane np. piciem dużych ilości kawy.

A może wybielanie nakładkowe?

Konsultacja stomatologiczna przed planowanym wybielaniem zębów w domu ma jeszcze jedną zaletę – dentysta może bowiem zaproponować pacjentowi o wiele bardziej skuteczne, a jednocześnie bezpieczne wybielanie nakładkowe. Polega ono na nakładaniu w domowym zaciszu specjalnych nakładek na zęby, idealnie dopasowanych do anatomicznej budowy szczęki i żuchwy pacjenta, które to wypełnia się żelem wybielającym o ściśle określonym stężeniu. Przedtem lekarz zabezpiecza wszystkie ubytki próchnicowe i oczyszcza zęby z kamienia nazębnego. Domowe wybielanie zębów z użyciem nakładek jest tańsze niż zabiegi laserowe, stosunkowo skuteczne, a trwa od 2 do 4 tygodni.

Zapalenie miazgi, podrażnienia przyzębia, a w skrajnych przypadkach nawet martwica – takie mogą być skutki wybielania zębów dostępnymi w internecie środkami bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem dentystą. Nie zawsze wybielanie jest możliwe i zalecane, a wszystko zależy od stanu zdrowia zębów.

AF
Fot. AdinaVoicu, pixabay.com


Dodaj komentarz (4 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
akossak
już kilka razy wybielałam nakładkowo metodą [komentarz edytowany - reklama]. Jest to żel do użytku domowego.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
agniecha123
Absolutnie nie wierzę w domowe wybielanie zębów. Jakby było skuteczne to nie byłoby tylu gabinetów, które wykonują tego typu usługę.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Van.Go2
może nie do końca mit, ale warto wcześniej poradzić się lekarze żeby przypadkiem nie zrobić sobie krzywdy
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Don Lukas
Węgiel??? Cytryna??? Naprawdę ktoś jeszcze w to wierzy?
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres