Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Chcesz mieć zdrowe zęby? Unikaj tych przekąsek

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Chcesz mieć zdrowe zęby? Unikaj tych przekąsek

Chcesz mieć zdrowe zęby? Unikaj tych przekąsek

Pisaliśmy już o tym, jakie produkty należy jeść, by cieszyć się zdrowym uśmiechem. Teraz czas na te, których należy unikać. Oto 10 przekąsek, których powinieneś unikać, by mieć zdrowe zęby.

1. Soki – zdziwiony? Szczególnie te wyciskane i z cytrusów. Soki zawierają duże ilości cukru oraz kwasów, który niszczy Twoje szkliwo. Spożywanie dużych ilości soków prowadzi do matowienia zębów. W Twojej codziennej diecie powinno znajdować się więcej wody niż soków. Bezpieczna ilość to 3 szklanki soku dziennie, jeśli do tego wypijesz go przez rurkę, a następnie wypłuczesz jamę ustną, unikniesz efektu ubocznego.

2. Owoce cytrusowe – owoce cytrusowe zawierają dużo kwasów, które niszczą szkliwo. Unikaj przede wszystkim np. ssania cytryny. Może to doprowadzić do ubytków w szkliwie i nadwrażliwości zębów.

3. Wypieki – wszelkiego rodzaju ciasta. Zawierają duże ilości węglowodanów. Kiedy rozkładają się ustach, powodują wzrost kwasów w jamie ustnej, kwasy działają niszcząco na szkliwo.

4. Biały chleb – chleb również zaliczamy do fermentujących węglowodanów, które niebezpiecznie zakwaszają jamę ustną. Zamiast białego pieczywa wybierz pełnoziarniste.

5. Chipsy – chipsy wchodzą między zęby i oklejają je. Jeśli potem źle wyszczotkujesz zęby, ich resztki gniją w jamie ustnej.

6. Herbata i kawa – zarówno herbata jak i kawa powodują przebarwienia na zębach.

7. Napoje gazowane – napoje gazowane niszczą szkliwo, przez co zęby stają się matowe i bardziej podatne na ubytki próchnicowe.

8. Suszone owoce – często określane są jako zdrowa przekąska i alternatywa dla spożywania cukierków. Suszone owoce zawierają bardzo dużo cukrów, a także mają tendencje do oklejania zębów.

9. Twarde pokarmy – unikaj pokarmów, które się chrupie, mogą doprowadzić one np. do ukruszenie się zęba

10. Aromatyzowane wody mineralne – tego typu produkty zawierają bardzo dużo cukru, patrz zawsze na etykietę. Najlepiej kupić zwykłą wodę niegazowaną niesmakową.

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zdrowa dieta - Dentonet.pl
Naczelna Rada Lekarska apeluje o promocję zdrowego żywienia Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do lekarzy i lekarzy dentystów o promowanie wśród pacjentów rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia dotyczących racjonalnego odżywiania.Prezydium NRL w pełni poparła rekomendacje Instytutu Żywności i Żywienia, do...

truskawki - Dentonet.pl
Truskawki - sposób na zapobieganie nowotworom jamy ustnej? Asysta

O dobroczynnych właściwościach truskawek wiadomo od dawna. Badacze z Ohio State University postanowili sprawdzić, w jaki sposób można wykorzystać truskawki w profilaktyce raka jamy ustnej, zwłaszcza u nałogowych palaczy.Truskawki poprawiają zdolności...

Ksylitol - Dentonet.pl
Czym jest ksylitol i jak wpływa na zęby? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Ksylitol to substancja, która w ostatnich latach robi furorę wśród miłośników zdrowego stylu życia. Coraz częściej stosowany zamiast białego cukru, jest polecany przede wszystkim diabetykom oraz osobom dbającym o linię. Jednak co ciekawe, ksylitol ma...

ROZWIŃ WIĘCEJ
płatki śniadaniowe - Dentonet.pl
Płatki śniadaniowe do kontroli pod względem zawartości cukru Asysta

Oral Health Foundation wezwała do jak najszybszego sprawdzenia, jakie faktyczne ilości cukru zawierają w sobie popularne na całym świecie płatki śniadaniowe. Reklamowane jako produkty pożywne i zdrowe, tak naprawdę mogą być bardzo szkodliwe dla uzębi...

Zdrowe zęby w Święta Pacjent

Aby zadbać poprawnie o swój zdrowy uśmiech w te Święta Bożego Narodzenia, niewątpliwie przydadzą Ci się te wskazówki. Oto 5 rad, co robić by zachować zdrowy i piękny uśmiech. 1. P......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres