Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Zapisy na LDEK – czy wrócą stare terminy?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zapisy na LDEK – czy wrócą stare terminy?

Zapisy na LDEK – czy wrócą stare terminy?

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zaapelowało do ministra zdrowia o podjęcie pilnych prac legislacyjnych, mających na celu zmianę ostatecznego terminu zgłoszenia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego z 30 czerwca na 15 lipca 2017 r. Apel poparł również samorząd lekarski ze Śląska.

Przypomnijmy – z powodu wprowadzenia ustawy o teleinformatycznym Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych ministerstwo zmieniło termin zgłaszania się na tegoroczny jesienny egzamin LDEK – zamiast 15 lipca, termin zgłoszeń mija 30 czerwca. Z tego powodu część absolwentów może mieć problem z podejściem do egzaminu, gdyż na wielu uczelniach ostatnie egzaminy odbędą się na początku lipca. Decyzja ministerstwa spotkała się również z krytyką środowiska studentów oraz samorządu lekarskiego.

ORL w Szczecinie zaapelowała więc do ministra zdrowia o przywrócenie w 2017 r. obowiązujących dotychczas terminów zgłoszeń, zauważając, że przesunięcie ich na 30 lipca powoduje powstanie ogromnych problemów organizacyjnych zarówno na uczelniach medycznych, jak i w izbach lekarskich.Należy zauważyć, iż harmonogramy egzaminów i zaliczeń są ustalane przez uczelnie wyższe ze znacznym wyprzedzeniem. Wiele uczelni w kraju wyznaczyło terminy zakończenia zajęć i egzaminów końcowych na ostatnie dni czerwca lub nawet na początek lipca. Konsekwencją utrzymania obowiązującego w tym roku terminu zgłoszeń na LEK i LDEK będzie uniemożliwienie części studentów ostatniego roku studiów zarejestrowania się w elektronicznym Systemie Monitorowania Kształcenia, a tym samym przystąpienia do egzaminu LEK albo LDEK w sesji jesiennej. Należy bowiem pamiętać, iż zgodnie z nowelizacją ustawy, do przedmiotowych egzaminów można zgłosić się dopiero po uzyskaniu tytułu zawodowego lekarza lub lekarza dentysty, a więc dopiero po ukończeniu studiów i uzyskaniu statusu absolwenta – zaznaczono w komunikacie.

Samorząd lekarski ze Szczecina zauważył również, że nie można zapominać o obowiązkach nałożonych na izby lekarskie, polegających na uwierzytelnieniu osoby dokonującej czynności za pomocą SMK oraz weryfikacji uprawnień tej osoby. – Czynności te wszak muszą zostać wykonane jeszcze przed dokonaniem zgłoszenia przez lekarza lub lekarza dentystę do odpowiednio LEK i LDEK. Nawet zakładając optymistycznie, iż uczelnie zdołają zakończyć sesje egzaminacyjne i wydać absolwentom zaświadczenia o ukończeniu studiów do dnia 30 czerwca, to okręgowe izby lekarskie musiałyby jeszcze do tego samego dnia uwierzytelnić te osoby w SMK oraz dokonać weryfikacji ich uprawnień, co np. w przypadku OIL w Szczecinie, przy rocznej ilości absolwentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego wynoszącej ponad 300 osób, wydaje się fizycznie niemożliwe – dodano.

Apel ORL ze Szczecina poparło również prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. – Zmiana terminu zgłoszenia udziału w LEK i LDEK z 15 lipca na 30 czerwca znacznie utrudni zainteresowanym wykonanie niezbędnych czynności i skompletowanie potrzebnych dokumentów, co skutkować może niemożnością przystąpienia do egzaminów w sesji jesiennej 2017 r. – poinformowano w komunikacie.

Jaka jest zdawalność egzaminu LDEK przy pierwszym, drugim i trzecim podejściu? Według jakiego klucza układane są pytania do testów? Odpowiedzi na te i inne pytania w naszym minireportażu.

AF

Fot. Archiwum


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres