Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

65 tysięcy naruszeń praw pacjenta?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
65 tysięcy naruszeń praw pacjenta?

65 tysięcy naruszeń praw pacjenta?

Kamera w gabinecie lekarskim czy brak dostępu pacjenta do własnej dokumentacji medycznej – to jedne z najpoważniejszych naruszeń prawa pacjenta. Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska podsumowała ubiegłoroczne efekty działania urzędu. W sumie do rzecznika wpłynęło 65,339 spraw związanych z naruszeniem praw pacjenta. W porównaniu z liczbą spraw w 2013 to spadek o około cztery i pół tysiąca mniej.

W ponad sześciuset przypadkach zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające, a w pozostałych pacjenci otrzymywali pomoc i informację o sposobach rozwiązania problemów w ramach dostępnych możliwości prawnych .

W 2014 r. rzecznik wydał dwie decyzje stwierdzające, że prawa pacjenta zostały naruszone w wypadku zbiorowego naruszenia. W jednym przypadku problem był związany z ograniczaniem pacjentom prawa do dostępu do oryginałów dokumentacji medycznej, natomiast drugi przypadek dotyczył zainstalowania w gabinecie lekarskim kamery nagrywającej także dźwięk, co było złamaniem ich prawa do poszanowania intymności i godności.

Co trzecie naruszenie dotyczyło prawa do informacji i do wyrażenia zgody na udzielenie świadczenia. Zdarzały się przypadki, gdy pacjenci udzielali zgody na leczenie już po wcześniejszym podaniu im leku, który mógł mieć wpływ na racjonalność ich decyzji.

Pacjenci często skarżyli się też na udostępnianie dokumentacji osobom nieuprawnionym, np. podczas udostępniania jej dla celów badawczych i naukowych. Np. lekarze chcący podjąć specjalizację ginekologiczno-położniczą zostali zobligowani do przekazywania dokumentacji medycznej pacjentów z operacji i zabiegów, w których uczestniczyli podczas swojej pracy. Z dokumentacji nie wykreślono informacji identyfikujących pacjenta.

ab

 

źródło:wyborcza.pl
 


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres